GPEX Uzman kadrosu ile müşterilerinin her zaman yanında olmayı ve her türlü sorularında müşterilerine YARDIMCI OLMAYI ilke edinmiştir.

Bilgi paylaştıkça değer kazanır ilkesinden yola çıkarak, siz değerli bireysel ve kurumsal müşterilerimiz Yurtdışı Kargo ve Lojistik ihtiyaç ve sorularınızda her zaman bizi arayıp bilgi alabilirsiniz. GPEX ailesi olarak bizler bundan mutluluk duyarız.

GÖNDERİ YAPMAK VE EVRAKLAR

Gönderi Yapmadan Önce Hangi Evrakları Hazırlamalıyım?

Yurtdışına Göndereceğiniz Evrak Dışı Kargolar için öncelikle Proforma Fatura hazırlamanız gerekmektedir. Kısaca Proforma Fatura koli içerisinde bulunan tüm ürünlerin ve fiyatlarının yazılı olduğu gönderen ve alıcı bilgilerini bulunduran beyandır ( Gönderi Hazırla Kısmına Bakınız ) . Bu belge gönderim yaptığınız ülkenin gümrük görevlileri tarafından incelenecek ve gümrük vergisinin hesaplanmasında kullanılacaktır. Proforma Fatura eksik beyan edilirse alıcı ülke gümrüğünde sorun yaşanabilmektedir.

Konşimento Nedir?

Konşimento, ürünün göndericisinin, alıcısının ve servis detaylarını içeren bir belgedir. Bu evrak her taşıyıcının farklıdır.

Invoıce Proforma Nedir?

Invoıce proforma ürünün gönderici, alıcı, ürün içeriği ve ürün değerini içeren bir belgedir. Bu belge kurumsal gönderici tarafında kaşe ve imzalı olmalıdır. Bireysel gönderici için isim soy isim ve imzalı olmalıdır.

Yurtdışına Giden / Gelen Gönderinin ağırlığı nasıl belirlenir ve Sınırı nedir?

Yurtdışına yapacağınız gönderinizin maliyetini belirleyici etken gönderdiğiniz paketinin gerçek ağırlığından çok uçakta kapladığı yerdir. Bu sebeple gönderinizin ağırlığı dışında hacimsel ağırlığınındı hesaplanması gerekmektedir. Gönderinizin gerçek ağırlığı ile Hacimsel Ağırlığı karşılaştırılarak yüksek olan değer fiyatlandırma için kullanılacaktır.

Hacimsel ağırlığın (DESİ) hesaplanabilmesi için paketinizin Uzunluk, Derinlik ve Yükseklik ölçülerine sahip olmanız gerekiyor. Uzunluk (cm) X Yükseklik (cm) X Derinlik (cm) / 5000 formülü ile hacimsel ağırlığını sizde hesaplayabilirsiniz.

Yurtdışına giden numune kapsamında 150 kg ve ürün değeri 7500 Euro üzeri çıkış yapılamamaktadır. Yurtdışından Türkiye’ye gelen gönderilerde gümrük limiti 30 kg ürün değeri Usd 30 dur. Ticari işletmeler için bu bedelin üzeri tüm ürünler gümrüklenir. Bu değerlerin altında ki ürünler gümrük muayenesi sonucu gümrük işlemi yapılıp / yapılmayacağına karar verilir.

Hangi Gönderiler Kesinlikle Taşınmaz

Para, çek, senet ve her türlü ziynet eşyası.
-Her türlü patlayıcı, yanıcı, yakıcı, zehirleyici, fena kokulu kargolar ile dolu veya boş gaz tüpleri.
-Kısa sürede bozulabilecek gıda maddeleri ile yanıcı ve bozulmaya elverişli maddeler.
-Paketlemesinden dolayı kendine ve diğer kargolara zarar verebilecek olan paketler.
-Her türlü ateşli silah, boş kovan, mermi ve silah parçaları.

Gönderi Ağırlığının Belirlenmesi

Yurtdışına yapacağınız gönderinizin maliyetini belirleyeci etken gönderdiğiniz paketinin gerçek ağırlığı veuçakta kapladığı yerdir. Bu sebeple gönderinizin ağırlığı dışında hacimsel ağırlığınında hesaplanması gerekmektedir. Gönderinizin gerçek ağırlığı ile Hacimsel Ağırlığı karşılaştırılarak yüksek olan değer fiyatlandırma için kullanılacaktır.

Hacimsel ağırlığın (DESİ) hesaplanabilmesi için peketinizin Uzunluk, Derinlik ve Yükseklik ölçülerine sahip olmanız gerekiyor. Uzunluk (cm) X Yükseklik (cm) X Derinlik (cm) / 5000 formülü ile hacimsel ağırlığını sizde hesaplayabilirsiniz.

TOPLAMA VE OPERASYON

Gönderilerin Toplamasını Nasıl Yapıyorsunuz?

İstanbul içerisinde Paketleriniz GPEX kurye personelimiz tarafından gün içerisinde adresinizden toplanacaktır. İstanbul dışı toplamalarımızı anlaşmalı olduğumuz yurt içi kargo firmaları Tarafından toplamasını gerçekleştirip, bir sonra ki gün yurtdışına çıkışını sağlıyoruz

Operasyon Süreciniz Hakkında Bilgi verebilir misiniz?

  • Müşterilerimizden aldığımız kargoları güvenli bir şekilde İstanbul Operasyon merkezimize transfer ediyoruz.
  • Kargoların gerekli evrak kontrolü ve ambalaj sağlamlığı kontrolünü gerçekleştiriyoruz.
  • Evraklar ile ilgili eksiklik var ise müşterimize hemen bilgi veriyoruz. Düzeltilmesini sağlıyoruz.
  • Ambalajlamada riskli gördüğümüz ürünler var ise güvenli şekilde ambalajı sağlamlaştırıyoruz.
  • Takip ve kargo bilgilerini müşterimiz ile paylaşıyoruz.
  • Kargoları havalimanına transferini sağlayıp ilgili uluslararası uçak kargo firmalarının uçaklarına veriyoruz.
  • Kargo bilgileriniz en geç 8 saat içinde sisteme düşmektedir. Kargolarınızı online olarak takibini yapıyoruz
  • Teslim bilgisini müşterilerimize iletiyoruz.
  • Adres eksikliği, mücbir sebeplerden dolayı teslimi geciken gönderiler olur ise bunlar ile ilgili müşterimize bilgi verip, yurtdışı ile görüşüp mevcut sorunu en hızlı şekilde çözüyoruz.
  • Her günün sonunda memnun müşteriler yaratmamız tek amacımızdır.

Gönderimin Takibini Nasıl Yapabilirim?

Gönderinizin takibini size vereceğimiz konşimento numarası ile anlık olarak yapabilirsiniz. Konşimento numarası gönderiniz İstanbul Operasyon Merkezine Ulaştığında oluşturulacak ve size e-mail adresiniz üzerinden bildirilecektir.

Gönderim Teslim Edilmemiş, Sebebi Nedir?

Gönderinizin takip sayfasından daha teslim edilmemiş olduğunu görüyorsanız öncelikle aşağıdaki sebepleri göz önünde bulundurunuz;

-Alıcınız adresinde olmayabilir.

-Alcınız gönderiyi daha ileri bir tarihte istemiş olabilir.

-Alıcınızın adresi yanlış veya telefonundan ulaşılamamış olabilir.

-Gönderiniz gümrük incelemesine alınmış ve alıcnızdan haber bekleniyor olabilir.

-Gönderiniz iç transferde olabilir.

-Gönderdiğiniz ülkede ulusal tatil olabilir.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz